Kachna #6 Mladí Číňané si nehrají s lamou

Dnešní mladí Číňané někdy panikaří už deset metrů od čáry, za kterou se o ně můžou začít zajímat úřady. Čas tráví prací, nakupováním, sledováním seriálů a hraním počítačových her. Všichni žijí svůj čínský sen!

Pro někoho čínský sen znamená nákup dvou bytů, auta a zplození jednoho syna. Můžeme nad tím konzumem ohrnovat nos, ale minulost Číňany potrápila a současnost jim dává naději, že se budou mít lépe. Co se odehrává v hlavě mladým lidem, kteří se už narodili do relativního blahobytu? Abychom je pochopili, musíme se podívat pod pokličku čínských sociálních sítí, což se bez znalosti čínštiny dělá těžko. Možná proto Číně tak málo rozumíme.

Čínské sítě cvrlikají názory. Mísí se na nich léta vštěpovaná národní hrdost v kombinaci s naštvaností na místní poměry a politiky. Armáda čínských kybernetických mazačů se sice snaží, ale řadu stížností nemůže odstranit. Jsou totiž velmi chytře napsané. Číňané vynalezli mazaný způsob maskování založený na slovech s více významy. Oko na punčoše, oko v polévce nebo volské oko. V čínštině si jde hrát stejně se slovy, které se jinak píšou, ale podobně vyslovují. Třeba znak pro číslo čtyři (sì 四), může znít stejně jako smrt (sǐ 死).

Když si Číňané potřebují zanadávat a zároveň si nechtějí uhnat průšvih, použijí systém „tráva bahno kůň“. Stačí lehce změnit tónovou výslovnost a z „trávabahnokůň“ (cào nǐ mā 肏你妈) vznikne něco hodně sprostého. Čínský internet se koňmi z trávy a bahna jen hemží. Často se objevuje obrázek politika a trávabahnokoňe, který vypadá trochu jako lama. Všem je hned jasné, co tím chtěl autor říci.

Z lamího zvířátka vyrostla síť spojení, která na první pohled vypadají zcela neškodně. Umožnila diskusi nejen o zkorumpovaných politicích, ale i o událostech 20. století v Číně. Mladí si poprvé v životě mohli přečíst, jak jejich prarodiče jedli hlínu a kůru ze stromů během velkého hladomoru na konci padesátých let. Podle Zhao Jinga, který na Internetu vystupuje jako Michael Anti, mohou mladí lidé na sociálních sítích vyzkoušet necenzurovanou občanskou výchovu. Do čeho Internet mladé Číňany vychová, ukáže čas. Možná budeme překvapení.