Kachna #10 Učte se čínsky, je to snadné!

Začněte se učit čínsky, radí na svých stránkách různé noviny a časopisy. Každý pokrokový byznysmen louská učebnici čínštiny ve volném čase mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, aby poté stihnul meditaci a přípravu zdravé snídaně. Je to snadné jako facka. Kdo chce jít s dobou, nařídí si dnes večer budíka a nakoupí rýži na čínskou ranní kaši (congee).

Než podlehnete trendům, dobře si rozmyslete, proč čínštinu potřebujete. Pokud toužíte umět pár konverzačních vět na uchvácení pěkných Číňanek na baru, přelstění prodejce na trhu nebo překvapení obchodního partnera, stačí zvládnout základy. Seznamte se s výslovností. Čínština zní jako kdákání naštvaných kachen kvůli čtyřem různým tónům. Naučte se, jak poděkovat, pozdravit, najít záchody, používat čísla a říkat „moc drahé, dejte slevu“. Po pár lekcích budete za hvězdu a pochopíte, že detailnější luštění budoucnosti z rozsypaného čaje nepotřebujete.

Pokud chcete část života zasvětit Číně, připravte se na dlouhý boj s vícehlavou potvorou – čínštinou. Chytré horákyně nad ní zkouší vyzrát a hned na začátku vzdávají snahu o šifrování znaků. Zajímavá strategie, jak se nenechat odradit hned na začátku a odložit moment rozčarování na pozdější dobu. Sice rychle začnete vyluzovat zvuky připomínající čínská slova, ale ke skutečnému rozhovoru s Číňanem to nestačí. Až povedete roztomilý monolog a vaše čínská polovička vám bude odpovídat podezřelým šuměním [šen me – cože???], pravděpodobně vůbec netuší, o čem mluvíte.

Sebelepší výslovnost čínských tónů někdy nepomůže k lepšímu dorozumění. Často by pomohla právě znalost znaků. V Číně můžete vidět, jak si lidé jezdí prsty po dlaních a dělají něco jako hru „vařila myšička kašičku“ bez závěrečného lechtání v podpaždí. Samotní Číňané jsou občas zmatení a potřebují si vyjasnit, o čem nebo o kom právě mluví. Píšou si znaky na ruce, aby se rychleji zorientovali. Neznalost znaků vás tak dříve či později stejně dožene. Slovní zásoba se v každém jazyce rozvíjí díky čtení a v určité fázi učení se už nemůžete zlepšovat bez čtení znaků.

Chcete umět čínsky nejen mluvit, ale i číst a psát? Vítejte do klubu věčných začátečníků s neskutečně dlouhým seznamem trapasů plynoucích ze špatně vyslovených slov. Pokud jste zrovna nenastoupili na sinologii nebo nestrávili rok v Číně, čeká vás velmi dlouhá cesta. Držím palce, jsem v tom s vámi!