Správný postoj k Číně vyhrává volby. Své o tom ví nejen prezident Trump, kterému křeslo v Bílém domě zajistilo heslo „Číňané jsou zloději“. Trump by u nás s takovou kampaní příliš nepořídil. Čínu buď kritizujeme, a pak jsme sluníčkáři a pravdoláskaři, nebo se s čínskými politiky poplácáváme po ramenou, a pak děláme byznys. Střední cesta je nemastná, neslaná, pro volební kampaň téměř nevhodná.
Ve Spojených státech přístup prezidentského kandidáta k Číně tradičně slouží jako měřítko rozhodnosti a schopnosti zaujmout razantní a nekompromisní postoj. Prezidentští kandidáti se předhánějí v závodu o nejtvrdší rétoriku vůči Číně. K dokonalosti tuto hru dovedl prezident Trump, který slovo Čína a Číňané ve svých projevech používal nejčastěji v historii prezidentských voleb. Tvrzení o zlé Číně, která ukradla pracovní místa, mu pomohlo zvítězit. Přestože Trump Čínu miluje a nenávidí zároveň, po volbách sklapnul paty a přiznal, že realita je komplikovanější, než ze začátku předpokládal.
Proč by o výsledku našich voleb měli rozhodnout Číňané, když je Česko ve srovnání s USA jen šmouhou na mapě? Protože se tentokrát hledá orientace Česka ve světě a v pozadí vystrkuje růžky Čína spolu s Ruskem jako alternativa k Evropské unii. Myslíme si, že čínské firmy u nás stejně jako Japonci nebo Korejci postaví fabriky v místech, kde úřady práce praskají ve švech. Nic takového se v blízké budoucnosti nestane, i kdyby se náš Krteček stal ikonou všech čínských dětí. Čínu nepřechytračíme, už si nás stejně dávno smaží ve woku. Čínští poradci, kteří se hřejí v podhradí, nám správnou cestu do Číny také neukážou. Není totiž vůbec lákavá. Sluníčko na ni svítí jen trochu a juany se na ní taky neválí.
Volební kampaně stojí na víře ve změnu. Pro každého jinou změnu. Voliči sliby očekávají, a proto se potenciální čínské investice v kampaních pěkně vyjímají. Byznys, investice, zisky. Neznalost čínské reality však vede k omylům, ztrátám a krachu. Politici stále více jezdí do Číny na čumendu, „přiučit se“. Ty dálnice a mrakodrapy jsou prostě famózní. Skočí na lep různým memorandům a „investicím“. Celkový výsledek je nakonec stejně šul nul. Jenže to už je zase před dalšími volbami a čínská karta se hraje znovu.
Ale hlavu vzhůru, ať nakonec vyhraje kdokoliv, na rozdíl od Číny ho za pět let můžeme zkusit vyměnit.