V minulosti si Číňané postavili Velkou čínskou zeď, aby se nikdo nedostal dovnitř ani ven. Dnes stejným způsobem hlídají internetové kolbiště. Nákaza ze Západu, která se šíří po optických kabelech, by mohla pustošit více než kočovní nájezdníci. Proto si Google, Facebook, BBC, Reuters nebo New York Times v Číně neškrtnou. „Je to pro vaše dobro!“ řeklo Ministerstvo pro informační průmysl.
Podle studie z Harvardu zmizelo z čínského internetu 18 000 webů. Dvanáct stránek patří do stovky nejnavštěvovanějších. Za ideovou správnost obsahu zodpovídají poskytovatelé internetových služeb, a proto zaměstnávají „Velké mámy“ (大妈), které jako kvočny neúnavně pečují o bezpečnost na síti. Promazávají ideologicky závadné příspěvky a brání vyhledávání nevhodných slovních spojení. Označení velká máma (大妈) se kromě cenzorů používá pro manželku nejstaršího syna/strýce, který se podle čínských tradic spolu se svou ženou stará o celý rodinný klan.
Většina Číňanů o cenzuře internetu netuší. Zbytek s ní souhlasí, protože věří v dobré úmysly strany. Komu cenzura hodně vadí, používá VPN, technického prostředníka, přes kterého se nepozorovaně dostane za neprostupný čínský firewall. Podle odhadů používá VPN pouze 9 z 450 miliónů internetových uživatelů – hlavně cizinci nebo Číňané, kteří žili v zahraničí a zvykli si na západní sociální sítě. Čínská armáda mazačů sice stále vymýšlí způsoby, jak zatočit s přístupy na internet přes VPN, ale zatím jsou VPN firmy o krok napřed.
Velká máma vás vidí. K internetu se dostanete jen po předložení občanky nebo poskytnutí telefonního čísla. Kritika čínské vlády se toleruje, ale podněcování k veřejným akcím se trestá. Za štvavý příspěvek podněcující k veřejné akci, který je sdílen více jak 500krát, si můžete jít sednout až na tři roky. Číňané v diskusích někdy používají pro stížnosti vícevýznamová slova. Mezi nejznámější čínské krycí jazyky patří „trávabahnokůň“.
Velká máma chrání čínské uživatele od škodlivého obsahu, který by neharmonicky narušil jejich morální integritu. Blokuje vše od porno stránek až po informace o nehodách, povstáních nebo korupčních skandálech. Uživatel často nepozná, že cenzura vůbec probíhá. Na dotazy týkající se čínské turbulentní historie vypadnou předem vybrané a prověřené odkazy. Kdo umí kontrolovat minulost, ovládne budoucnost…